top of page
  • Zdjęcie autoraMirosław Butor

Co zawiera projekt wnętrz?Projektowanie wnętrz to sztuka tworzenia estetycznych, funkcjonalnych oraz bezpiecznych przestrzeni mieszkalnych i użytkowych. W erze cyfrowej, gdzie inspiracje płyną do nas z każdej strony, łatwo zgubić się w gąszczu trendów. Jest to tylko jeden z wielu powodów, dlaczego usługi aranżacji pomieszczeń są tak popularne. Zanim jednak oddasz się marzeniom o idealnej przestrzeni, warto zrozumieć, co dokładnie zawiera profesjonalny projekt wnętrz. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej elementom, które się na niego składają, by ułatwić Ci komunikację z projektantem, a także zapewnić, że efekt spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Zapraszamy do lektury!


Pomyślna konsultacja: o czym warto wspomnieć?


Zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace nad planowaniem wystroju wnętrza, projektant wpierw przeprowadzi z Tobą konsultacje. Im lepiej określisz swoje potrzeby i oczekiwania, tym sprawniej przebiegnie Wasza współpraca. Zacznij więc od podzielenia się swoimi inspiracjami oraz preferowanymi stylami. Możesz przygotować moodboardy lub pokazać zdjęcia pomieszczeń, które Ci się podobają. Do tego warto określić, jak taka przestrzeń będzie użytkowana – np. sypialnie dla dzieci wymagają zastosowania innych rozwiązań niż te przeznaczone dla rodziców.


Następna, niezmiernie istotna sprawa to omówienie budżetu. Liczy się nie tylko kwota, ale również elastyczność. Istnieją pewne elementy, których cen nie sposób dokładnie przewidzieć (koszty zmiany instalacji elektrycznej, zatrudnienie ekipy montażowej, ukryte problemy strukturalne itd.). Designer musi być świadomy Twoich możliwości finansowych, aby mógł zaproponować realistyczne rozwiązania. Pamiętaj też, aby uwzględnić koszty sporządzenia samego projektu!


Oczywiście pierwsza konsultacja nie jest finalna, a projektanci są gotowi na wprowadzenie wszelkich zmian (o ile można je wykonać, uwzględniając budżet, czas oraz warunki budowlane).


Co wchodzi w skład projektów wnętrz?


„Projekt wnętrz” zazwyczaj kojarzy się z obrazkami lub wideo, które przedstawiają planowany wygląd danego pomieszczenia. Jednakże to nie wszystko. Na cały koncept składają się:


  • układ funkcjonalny – fundament każdego projektu, określa optymalne rozmieszczenie poszczególnych stref i elementów w przestrzeni;

  • wizualizacja wnętrz – pozwala sportretować zamierzony efekt;

  • spis materiałów – zawiera szczegółowe informacje na temat wszystkich materiałów wykorzystanych w projekcie, co jest kluczowe dla zachowania spójności estetycznej. Często znajduje się w nim także lista miejsc, w których można je (lub ich tańsze zamienniki) kupić;

  • rysunki techniczne – niezbędne dla precyzyjnego wykonawstwa, szczegółowo przedstawiają plany, przekroje i szczegóły konstrukcyjne;

  • kosztorys – przewiduje orientacyjny koszt realizacji projektu, uwzględniając wszystkie materiały oraz prace związane z wykonaniem.


Układ funkcjonalny i rysunki techniczne


Stworzenie prawidłowego projektu wnętrza wymaga precyzyjnych pomiarów i/lub mapowania laserowego. Na podstawie uzyskanego schematu planuje się zmiany w budowie pomieszczenia, tworząc układ funkcjonalny, pokazujący optymalnie wykorzystaną przestrzeń. Pamiętaj jednak, że rzuty 2D nie zawierają detali takich jak na przykład wysokość gniazdka elektrycznego czy rozstawienie oświetlenia. Te informacje umieszcza się w rysunkach technicznych, które są bardzo szczegółowe, aby w pełni odzwierciedlić wizję projektanta. Jeśli zauważysz jakiś błąd bądź nie zrozumiesz pewnych elementów, skonsultuj to z designerem. Pewnych modyfikacji nie da się odwrócić na etapie montażu, więc najlepiej zawczasu zgłosić swoje wątpliwości.

Wizualizacja wnętrz


Planowana aranżacja wnętrza najlepiej prezentuje się na zdjęciach bądź filmikach wideo. Wyraźnie na nich zobaczysz najważniejsze elementy metamorfozy pomieszczenia – kolory, rozmiary, umeblowanie, dodatki, oświetlenie etc. Jednakże ostateczny wystrój nie zawsze będzie w 100% zgodny z wizualizacją. Wiele klientów spontanicznie decyduje się na zmiany już w trakcie wykonywania projektu. Powodów może być sporo: niektórym nie spodoba się konkretna farba, a innym wzrośnie budżet. Najważniejsze jednak jest to, aby wizualizacja wnętrza była zgodna z życzeniami klienta.


Spis materiałów oraz kosztorys


Spis materiałów zazwyczaj zawiera w sobie nawet najmniejsze detale. Wielu projektantów ostrzega, że użycie zamienników może mocno wpłynąć na ostateczny wygląd lub funkcjonalność pomieszczenia. Oczywiście najlepiej trzymać się wytycznych projektu, jednakże drobne zmiany (np. tańszy odpowiednik toalety) zazwyczaj są akceptowalne. Ostatecznie i tak będzie potrzebna konsultacja z designerem. Przedmioty, których absolutnie nie należy zmieniać samemu, to wszelkie materiały konstrukcyjne. Zakup nieodpowiednich elementów stwarza bowiem potencjalne zagrożenie.


Kosztorys w znacznym stopniu opiera się o niezbędne produkty. Pracownie wnętrzarskie współpracują z różnymi producentami, a więc ceny wyrobów będą podane względem tych, które on narzuca. Ponadto doliczane są koszty usług biura i ekipy budowlanej. Niekiedy należy też uzyskać odpowiednie odpłatne pozwolenia.


Projekt mebli


Oprócz aranżacji wnętrz nasze studio Icon Design w Krakowie oferuje także projektowanie mebli na zamówienie. Jeśli zdecydujesz na tę usługę, ich wymiary, wizualizacja oraz spis materiałów również będą zawarte w całościowym projekcie. Meble na wymiar mają wiele zalet, a największą z nich jest fakt, że będą idealnie wkomponowane w przestrzeń. Możesz mieć pewność, że wyposażenie stworzone przez specjalistów odpowiedzialnych za wnętrze, któremu jest dedykowane, będzie unikatowe i w pełni dopasowane do Twoich potrzeb.


Doradztwo projektowe a projektowanie wnętrz


Jak nazwa wskazuje, doradztwo projektowe polega na udzieleniu porady odnośnie budowy oraz wystroju wnętrza. Sporządzona zostanie dokumentacja, jednak będzie się ona różnić od kompleksowego projektu. Designer pomoże przy rozplanowaniu pomieszczeń, doborze kolorów i dodatków, a także wskaże potencjalne problemy w istniejącym już planie. Jest to bardzo dobra opcja, na przykład dla tych, którzy chcą zrobić prosty remont lub tylko wymienić meble. Doradztwo nie ogranicza się do jednorazowych konsultacji. Czasem obejmuje ono kilka spotkań, w zależności od potrzeb klienta. Koszt tej usługi zależy od pracy włożonej przez projektanta. Jeśli nie wiesz, w którą opcję zainwestować, omów to ze studiem. Pracujący w nim specjaliści będą w stanie ocenić stopień skomplikowania planowanych działań.


Ostatecznie to, co dokładnie znajdzie się w projektach wnętrz, może różnić się w zależności od indywidualnych ustaleń biur. Jednakże każdy z planów powinien zawierać wymienione przez nas elementy – wizualizacja, układ funkcjonalny, rysunki techniczne, spis materiałów oraz kosztorys są tutaj absolutnie niezbędne. Zrozumienie, na czym polegają te składowe, jest kluczowe dla efektywnej współpracy z projektantem i realizacji marzeń o idealnej przestrzeni. Pamiętaj też o istocie udanych konsultacji, które stanowią punkt wyjściowy dla całego przedsięwzięcia.


Nasza pracownia Icon Design w Krakowie oferuje profesjonalne usługi aranżacji wnętrz, w pełni dostosowane do różnorodnych potrzeb oraz oczekiwań, zapewniając satysfakcję z finalnego efektu. Z chęcią przygotujemy dla Ciebie kompleksowy projekt lub udzielimy fachowych porad!8 wyświetleń0 komentarzy

Comments


  • Facebook
  • Instagram
bottom of page