top of page
Zdjęcie autoraMirosław Butor

Czym zajmuje się architekt wnętrz i co odróżnia go od dekoratora czy projektanta?

Zaktualizowano: 2 gru 2024


Kto to jest architekt wnętrz i czym się zajmuje? Ogólnie rzecz ujmując, to specjalista, który odpowiada za stworzenie przestrzeni praktycznej, estetycznej, wzorowo przemyślanej, a także dopracowanej pod każdym względem. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej ludzi chce mieszkać w designerskich przestrzeniach, jego praca stała się niezwykle pożądana. Z biegiem lat rosną oczekiwania względem nie tylko komfortu, ale też technologii wykorzystywanej w budynkach. Ważna jest również kwestia odpowiedzialnego zarządzania dostępną przestrzenią, co ma swoje zastosowanie w przypadku małych mieszkań. Rozwiązania, których współcześnie oczekuje się od architektów, muszą być więc profesjonalne, ergonomiczne i do tego estetyczne. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym dokładnie polega praca architekta, a także czy projektant wnętrz a architekt to to samo, zapraszamy do lektury! Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej!


Zakres pracy architekta wnętrz – czym się zajmuje?


Jak wygląda praca architekta i na czym polega? Zakres jego obowiązków obejmuje kilka kwestii, które finalnie mają doprowadzić do stworzenia harmonijnej przestrzeni. Ta zaś ma być zgodna z zamysłem samego autora projektu, ale też musi odpowiadać na potrzeby oraz gusta klientów.


  1. Planowanie. Pierwszym, co robi architekt, jest zaprojektowanie układu przestrzeni. Musi uwzględnić zasady ergonomii oraz to, jak najefektywniej rozplanować elementy pomieszczeń, biorąc pod uwagę ich funkcjonalność. Projekt ma być dopasowany do preferencji, a także stylu życia klienta.

  2. Dobór materiałów i kolorów. Czym dalej zajmuje się architekt wnętrz? Ma za zadanie tak umiejętnie połączyć różne barwy czy materiały, aby stworzyły spójną całość. Musi mieć rozeznanie, jak dane kolory wpływają na odbiór przestrzeni czy też samopoczucie ludzi. Oprócz tego powinien bezbłędnie dopasować tekstury oraz wykończenia.

  3. Nadzór nad realizacją. Architekt często sprawuje pieczę nad zgodnością wykonywanych prac z planami. Mało tego, udziela rad w kwestiach technicznych niezależnie od tego, czy realizacja tyczy się budowy, czy remontu. Na tym etapie architekt zajmuje się koordynowaniem prac budowlańców lub ekip remontowych. Między innymi dzięki niemu wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami.



Etapy współpracy z architektem wnętrz


Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda praca architekta, musisz poznać ściśle określone etapy, których się trzyma.


  1. Konsultacje wstępne. Architekt musi wsłuchać się w potrzeby klienta i trafnie je zanalizować. Jest również zobowiązany zrozumieć jego wizje oraz ustalić budżet.

  2. Inwentaryzacja przestrzeni. Aby móc zaplanować projekt zgodny z warunkami technicznymi, jakimi dysponuje dane pomieszczenie, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych pomiarów.

  3. Tworzenie koncepcji. To jest czas na wykonanie projektu funkcjonalnego – powstają pierwsze rysunki 2D, a także wizualizacje 3D. Na tym etapie klient może zobaczyć, jak jego wnętrze będzie finalnie wyglądać.

  4. Rysunki techniczne. Co dalej robi architekt? Sporządza kompleksową dokumentację zawierającą szczegółowe układy funkcjonalne, rozmieszczenie instalacji czy też schematy oświetlenia.

  5. Nadzór nad realizacją. Ostatnim etapem, którym zajmuje się architekt, jest kontrola nad wykonaniem projektu, koordynacja prac, dobór wykonawców, a także rozwiązywanie ewentualnych problemów, jakie mogą wyniknąć podczas budowy lub remontu.


Umiejętności architekta wnętrz


Wiesz już, kim jest architekt i czym się zajmuje. Pora teraz, aby poznać umiejętności, jakie są potrzebne do wykonywania tego zawodu. Dzielą się one na techniczne oraz kreatywne. W zakres tych pierwszych wchodzi znajomość: przepisów budowlanych, zasad ergonomii, a także technologii instalacyjnych. Warto pamiętać, że praca architekta to nie tylko projektowanie wyglądu wnętrza, ale również piecza nad technicznymi aspektami realizacji projektu. Umiejętności kreatywne dotyczą tworzenia pięknych, uporządkowanych przestrzeni oddających gust i oczekiwania klienta, ale jednocześnie będących zgodnymi z zasadami bezpieczeństwa. Oryginalność, pomysłowość, błyskotliwość – to cechy, którymi powinien szczycić się dobry architekt, ponieważ są one gwarantem unikalnego projektu.



Typy projektów realizowanych przez architektów wnętrz


Czym zajmuje się architekt wnętrz? Ma szerokie możliwości działania, a także kompetencje do realizowania najróżniejszych projektów:


  • mieszkań i domów prywatnych: od kompaktowych mieszkań po luksusowe, rozbudowane rezydencje;

  • przestrzeni komercyjnych: biura, restauracje, hotele, sklepy itp.;

  • planów specjalistycznych: tworzy meble na wymiar lub aranżacje tematyczne.


Architekt, projektant a dekorator wnętrz – co różni te zawody?


Czy projektant a architekt to ten sam zawód? Czym w takim razie zajmuje się dekorator wnętrz? Poznaj różnice w zakresie ich obowiązków i kompetencji.



Mając na uwadze, kim jest architekt i na czym polega jego praca, trudno nie zgodzić się z tym, że współpraca z nim to inwestycja w komfort i jakość codziennego życia w nowej przestrzeni. To ktoś więcej niż dekorator czy nawet projektant. Architekt dba o to, aby wnętrza były funkcjonalne, piękne oraz zgodne z oczekiwaniami klienta. Profesjonalne podejście do projektowania wnętrz i współpraca ze specjalistą przynoszą wymierne korzyści oraz dają całkowitą pewność, że każda decyzja dotycząca ustawienia mebli, rozmieszczenia pokojów czy ustalenia wystroju będzie przemyślana i trafiona.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page